Prawidła do butów – dlaczego warto ich używać?
Nie jest żadną wiedzą tajemną fakt, że dbając o swoje buty, zapewniamy im długowieczność i estetyczny wygląd. Kupujemy więc różne kosmetyki, pasty, kremy, nacieramy nimi skórę naszych butów, czyścimy je i polerujemy. Często zapominamy jednak o elemencie pielęgnacji równie ważnym, a może nawet i ważniejszym, którym powinniśmy zainteresować się w pierwszej kolejności, zaraz po zakupie butów. Mowa oczywiście o prawidłach do butów! Te proste narzędzia są stosunkowo niewielką inwestycją finansową, a jaką robią „robotę” w pielęgnacji naszych butów! Chcesz dowiedzieć się więcej? W tym artykule przyjrzymy się nieco prawidłom, ich funkcjom, rodzajom i sposobowi użytkowania.
Do jakich butów używać prawideł? I właściwie po co?
Najlepiej byłoby tutaj odpowiedzieć: do wszystkich. Wszystkie bowiem buty, zarówno te sportowe jak i te eleganckie zasługują na zadbanie o nie. Szczególną uwagę jednak należy zwrócić na buty ze skóry naturalnej, od których oczekujemy przecież, że będą nam służyć przez wiele sezonów. Ach ta skóra naturalna – pomimo tego że wymaga sporo zainteresowania to i tak kochamy ją nad życie. A ona, odpowiednio zaopiekowana, odwdzięczy się nam swoim pięknym wyglądem, długowiecznością i wspaniałymi właściwościami. Skóra to nie plastik i całkiem naturalnym jest, że skóra w butach podczas użytkowania ulega zagięciom i zużyciu. Nie tylko jest to normalną cechą skóry (naturalnej, nie tzw. ekoskóry, która w zasadzie skórą nie jest!), ale także jej niezwykłą zaletą, ponieważ dzięki temu buty stają się unikalne, a skóra naprawdę ma zdolność do pięknego starzenia się. Nie mylmy jednak naturalnych oznak użytkowania ze zniszczeniem. Jeśli nie chcemy, aby nasze buty wyglądały na zużyte, ale na zadbane i aby zyskiwały szlachetności z wiekiem, musimy się nimi odpowiednio zaopiekować. I tutaj wielka niespodzianka ;) pierwszym i chyba najważniejszym atrybutem koniecznym do zachowania pięknego wyglądu butów są właśnie prawidła!
Głównym celem używania prawideł jest zachowanie pierwotnego kształtu naszych butów. Kiedy ich nie użytkujemy, buty narażone są na zniekształcenia i utratę swojej formy - tu je coś przygniecie, tu coś spadnie, coś zahaczy. Najlepiej więc po każdym użyciu włożyć w buty prawidła, aby temu zapobiec. A już na pewno zwróćmy na to szczególną uwagę wówczas, gdy chcemy schować buty na dłuższy czas. W idealnym świecie każdy ma garderobę z wieloma półkami, gdzie możemy ustawiać swoje buty obok siebie, aby się nie dotykały i nie były narażone na uszkodzenia. Zazwyczaj jednak tak nie jest, ale mimo wszystko nie zalecamy wrzucać skórzanych butów „do jednego wora” z innymi parami i zadbać o miejsce, aby móc przechowywać je w pudełku. Nawet jednak w pudełku buty mogą, przygniatając się nawzajem, być narażone na utratę swojego kształtu. Dzięki prawidłom zabezpieczymy buty przed każdymi niepotrzebnymi deformacjami.
Podczas chodzenia, skóra butów pracuje, a zginając stopę, zaginamy również skórę. Szczególnie oczywiście narażony na zagięcia jest fragment cholewki w okolicy śródstopia. Zatem, oprócz zachowania kształtu prawidła po prostu naciągają skórę, dzięki czemu możemy zniwelować i rozprostować powstałe zagięcia. Tak naciągnięta skóra jest również łatwiejsza w pielęgnacji, ponieważ możemy bardziej skutecznie nakładać kosmetyki czy czyścić powierzchnię butów. Możemy wówczas dotrzeć do wszystkich zakamarków, które wymagają naszej uwagi.
Prawidła drewniane czy z tworzywa?
Kolejne właściwości prawideł są związane z materiałem, z których są wykonane. I tak na rynku możemy znaleźć prawidła drewniane, jak i z plastiku. Oczywiście nawet plastikowe prawidła będą lepsze niż żadne i będą przynajmniej naciągać skórę i zapobiegać znacznym deformacjom. Musimy jednak pamiętać, że plastikowe prawidła składające się z elementu wypełniającego śródstopie, elastycznej rurki i kończącej ją kulki, mogą nie do końca efektywnie wypełniać wnętrze buta, a nawet nieco je zniekształcać (przykładowo, zbyt mocno wygięta rurka może niepotrzebnie podważać fragment cholewki przy języku). Najlepiej wybierać więc prawidła, które w całości kształtem są najbardziej zbliżone do obuwniczego kopyta. Ponadto prawidła z tworzyw sztucznych nie posiadają cech, które posiadają prawidła drewniane, a które wynikają po prostu z naturalnych właściwości drewna.
Najczęstszymi rodzajami drewna wykorzystywanymi do produkcji prawideł jest drewno bukowe i cedrowe. Zarówno drewno bukowe jak i cedrowe mają zdolność do pochłaniania nadmiaru wilgoci, jednak to cedr lepiej i szybciej sobie z tym poradzi. Dzięki utrzymaniu odpowiednio suchego środowiska w bucie, drewno cedrowe zapobiega powstawaniu nieprzyjemnych zapachów, bakterii i grzybów, co zdecydowanie wpływa pozytywnie na higienę. Niekwestionowaną zaletą prawideł cedrowych jest także naturalny zapach tego rodzaju drewna, który dodatkowo odświeża buty, zastępując różnego rodzaju odświeżacze do butów. Małą ciekawostką jest także fakt, że zapach cedru działa odstraszająco na owady, co również może być dodatkowym atutem. Z kolei bukowe prawidła nie mają naturalnego zapachu. Mogą jedynie absorbować nieprzyjemne zapachy z wnętrza butów, ale nie nadają im świeżego aromatu.
Z powodu tych dobroczynnych właściwości drewna zalecane jest, aby po każdym użytkowaniu butów, wsadzać w nie prawidła, aby odpowiednio zadbać o higienę i przygotować je do kolejnego użycia.
Jak dobrać rozmiar prawideł?
Tak jak buty, prawidła mają swoje rozmiary i powinniśmy zawsze wybierać prawidła dopasowane do rozmiaru butów. Na rynku istnieje wiele sklepów oferujących prawidła i ich rozmiary mogą nie być dopasowane konkretnie do rozmiarówki butów, które posiadamy. Zawsze więc sprawdźmy po prostu czy prawidła pasują do naszych butów czy nie.
Pamiętajmy przy tym, że standardowo prawidła powinny wypełniać wnętrze buta, a nie je rozpychać. Powinny zatem nie pozostawiać wolnych przestrzeni ani przy nosku buta, ani przy pięcie, ale do ich włożenia nie powinniśmy musieć używać nadmiernej siły. Wprawdzie drewniane prawidła posiadają ruchome kołki łączące poszczególne części prawideł, które delikatnie regulują ich długość i szerokość, ale jeśli zbyt bardzo „mocujemy” się przy wkładaniu prawideł, wówczas powinniśmy wymienić je na mniejsze. Z kolei jeśli prawidła pozostawiają w bucie wolne przestrzenie, należy wówczas zastosować ich większy rozmiar.
Podsumowanie, a więc: WARTO czy NIE WARTO?
Jeśli mielibyśmy w jednym słowie zmieścić konkluzję powyższego wpisu i odpowiedzieć na pytanie czy warto stosować prawidła do butów to napiszemy: WARTO! Prawidła zdecydowanie są po prostu inwestycją w kondycję naszego obuwia. Dobrze zaopiekowane buty będą nam służyły dłużej i będą się pięknie prezentowały. Poza tym to nie tylko oszczędność dla naszego portfela, ale także działanie zgodne z nurtem Zrównoważonej Mody, a więc stawianie na długotrwałe relacje z naszymi ubraniami i obuwiem. My jesteśmy zdecydowanie za!