Jak dobrać kolor skarpet – podstawowe zasady
Jak dobrać kolor skarpet – podstawowe zasady

Skarpety to element ubioru, na który często nie zwracamy większej uwagi przy doborze swoich stylizacji. Jest to jednak podejście co najmniej błędne, ponieważ skarpety są dość widoczną częścią naszego stroju, więc powinniśmy raczej przykładać chociażby podstawowy nacisk na to, aby te skarpety były dobrze dobrane. Sprawa jest jeszcze bardziej istotna przy ubiorach bardziej formalnych. Przychodzimy tutaj z pomocą i krótkim poradnikiem, w którym przybliżymy temat doboru skarpet do ubioru.

Dwie proste i klasyczne zasady doboru skarpet do ubioru

Przy klasycznym i eleganckim ubiorze męskim zazwyczaj stosuje się jedną z dwóch zasad dotyczących sposobu doboru skarpet.

Pod kolor spodni

Pierwszą z nich jest dopasowanie skarpet do spodni - polega ona na niczym innym jak na doborze koloru skarpet do koloru spodni. Przy ciemnych garniturach, takich jak czarne, granatowe czy grafitowe, kolor skarpet powinien być albo jak najbardziej zbliżony do koloru spodni, albo minimalnie ciemniejszy – przykładem mogą być ciemnoszare spodnie i grafitowe skarpety. Inaczej sprawa ma się przy jasnych kolorach garniturów – wówczas najlepiej dobrać skarpety w kolorze albo zbliżonym do koloru spodni, albo jaśniejsze. Jest to spowodowane tym, że ciemniejsze skarpety przy jasnym ubiorze mogą bardziej rzucać się w oczy. Nie jest to zupełnie niewskazane, jednak nie zawsze jest pożądane.

Ta zasada jest chyba najczęściej wybierana, głównie z tego względu, że zestawienie zbliżonych kolorów skarpet do spodni powoduje optyczne wydłużenie nóg i całej sylwetki – może mieć to zatem szczególne znaczenie dla niższych mężczyzn.

Pod kolor butów 

Jeśli jednak nie potrzebujesz optycznie kreować i poprawiać swojej postury to drugą równie poprawną zasadą dobierania skarpet jest dobór ich odcienia do koloru obuwia. Jeśli ubierasz brązowe buty to zawsze dobrym wyborem będzie dopasowanie do nich brązowych skarpet. Takie zestawienie sprawdza się także przy jasnych spodniach. Kiedy zakładamy jaśniejsze spodnie i brązowe buty możemy do tego zestawu założyć także brązowe skarpety.

Tutaj nie sposób ominąć często problematycznego tematu, którym są czarne skarpety. Kolor czarny tylko pozornie wydaje się być najbardziej uniwersalny, jednak tak naprawdę jego przeznaczenie w klasycznym, eleganckim ubiorze męskim jest mocno okrojony (to temat na inny wpis 🙂). Otóż czarne skarpetki można zestawiać tylko w sytuacji ubierania czarnych butów do czarnego lub ciemnego, np. granatowego garnituru.

Powyższe zasady możemy stosować zamiennie i dopasowywać je do własnych preferencji oraz całej stylizacji. Sprawdzone zestawy potwierdzające poprawność obu sposobów doboru skarpet:

- granatowy garnitur i czarne półbuty np. Oxfordy dobrze będą wyglądały zarówno z czarnymi, jak i granatowymi skarpetkami

- szary garnitur i brązowe buty takie jak Brogsy czy Monki lub brązowe Oxfordy będą dobrze komponowały się z grafitowymi skarpetami, ale również z tymi w kolorze brązowym

- jasne spodnie i brązowe buty, przykładowo Brogsy czy Monki poprawnie będą się prezentować i z beżowymi skarpetami i z brązowymi.

Lekka Fantazja, czyli wzorzyste skarpety

Jeśli chcecie znacząco wyróżnić się z tłumu i współgra to z Waszym sposobem bycia to możecie również postawić na bardziej nowoczesne podejście i wybrać skarpety w „mocniejszych” kolorach lub wzorach. Zazwyczaj taki sposób doboru skarpet powinien jednak wiązać się również z mniej formalnymi stylizacjami i okazjami. Wówczas można postawić na casualowy garnitur i dobrać do niego wyraziste, wzorzyste skarpety. Kiedy jednak lubicie lekką ekstrawagancję, ale „bez przesady”, to można wybrać bezpieczniejszą wersję i zdecydować się na skarpety o delikatnym wzorze, np. w małe groszki, które swoim kolorem jednak w dużej mierze będą nawiązywać do ubioru. Nie będą one zatem „krzyczeć od samego wejścia”, ale lekko podkreślać i wyróżniać Wasz fantazyjny styl.

Nie mniej ważne, na koniec

Na koniec jeszcze warto wspomnieć o pewnej ważnej kwestii, której nieprzestrzeganie całkiem zrujnuje Waszą stylizację i dobór – lepszy czy gorszy – koloru skarpet będzie Waszym najmniejszym zmartwieniem. Mowa tutaj o długości skarpet. Otóż do eleganckiego garnituru jedynym słusznym wyborem są długie skarpety. Muszą być one na tyle długie, aby nie odsłaniać skóry nogi gdy podniesie się nam nogawka spodni np. przy siadaniu. Wszelkiego rodzaju stopki czy skarpety za kostkę są tutaj niedopuszczalne. Jedynym wyjątkiem od tej reguły przy eleganckich stylizacjach jest ubiór letni, kiedy wybierzemy odpowiedni strój i buty, np. loafersy i bardziej casualowy, lekki garnitur. Wówczas oczywiście możemy założyć skarpetki „niewidoczne” skarpetki lub wręcz ubrać buty bezpośrednio na bose stopy.

 

Stosując się do powyższych zasad możecie sprawić, że Wasze skarpety nie będą tylko koniecznym elementem bielizny, ale również ważną składową Waszego ubioru, która może tylko podkreślić i uzupełnić Waszą stylizację i udoskonalić Wasz wygląd.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl